Zdrowie

Leki przyjazne cukrzykom

Życie z cukrzycą nie należy do najprostszych. Diabetycy muszą się stosować do ściśle określonych reguł, które przekładają się na jakość ich życia, a przede wszystkim zdrowie. Na górze piramidy zasad jest przestrzeganie odpowiedniej diety, następnie aktywność fizyczna, a także regularne pomiary poziomu cukru we krwi. Osoby chorujące na cukrzycę zobligowane są również do przyjmowania insuliny oraz regularnych wizyt kontrolnych u swojego lekarza prowadzącego. Pewne obostrzenia dotyczą nawet przyjmowania leków, ponieważ nie wszystkie, powszechnie dostępne, nadają się dla tej specyficznej grupy pacjentów. Problematyczny może być nawet zakup tabletek przeciwbólowych, suplementów czy syropu na kaszel. Na co powinni zwracać uwagę cukrzycy, kupując leki w aptece?

Ile tu jest cukru?

Niektóre koncerny farmaceutyczne dodają do produkowanych preparatów cukru, by wzmocnić lub polepszyć smak. Jego ilość jest zatrważająca w produktach dla dzieci, natomiast leki dla cukrzyków powinny być wolne od tego dodatku. Każdy cukrzyk powinien zatem analizować skład leku, upewniając się, że nie zawiera: glukozy, sacharozy albo syropu glukozowo- fruktozowego. 

Zapytaj specjalistę

 Dosładzanie leków cukrem jest powszechnie znaną zasadą, dlatego większość z preparatów zawiera informację o tym, czy jest przeznaczony dla diabetyków. Każdy pacjent, który ma jakiekolwiek wątpliwości w tej sprawie, powinien zapytać swojego lekarza lub farmaceutę. 

 Jak leczyć przeziębienie? 

Leki na przeziębienie dla diabetyków nie powinny mieć w składzie kwasu acetylosalicylowego. Dlatego właśnie zażywanie Aspiryny czy Polopiryny nie jest wskazane. Istnieje jednak alternatywa. Wystarczy poszukać w składzie ibuprofenu lub paracetamolu, które są dla cukrzyków bezpieczniejsze. Oprócz leków wskazane jest również prowadzenie higienicznego trybu życia, który ma również działanie profilaktyczne. Wypijanie dużej ilości wody, a także zdrowy sen z pewnością pozwolą powrócić do równowagi i przyspieszyć zdrowienie w trakcie przeziębienia.

Przy współpracy: Apteka Różana