Zdrowie

Czym są haluksy i jak można je leczyć?

Stopy jak i dłonie stanowią wizytówkę każdej eleganckiej kobiety. Zwłaszcza w lecie, gdy stopy są odsłonięte w pięknych sandałkach bądź modnych klapkach. Niestety, gdy na stopach widoczne są zwyrodnienia bądź zaniedbania to eleganckie kobiety starają się to ukryć w pełnych butach. Najczęściej spotykaną wadą są haluksy, które nie tylko brzydko wyglądają, lecz również są bardzo bolesne- utrudniają chodzenie i utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Jak rozpoznać problem z haluksami? Jak leczyć haluksy?

Czym są haluksy?

Haluksy nazywane również „paluchem koślawym” są chorobą zwyrodnienia stopy. Paluch pod wpływem nieprawidłowych obciążeń i zniekształceń zmianą ulega biomechanika stopy. Paluch stopniowo zmienia swoje położenie odchylając się w stronę innych palców. Dla wielu osób haluksy są mało estetyczne, dlatego rozpoczynają leczenie przed pojawieniem się bólu. Pogłębiające się haluksy powodują ból oraz problemy z poruszaniem się.

Skąd się biorą haluksy?

Występowanie haluksów może mieć podłoże genetyczne bądź wpływ czynników zewnętrznych. Jednak najczęstszą przyczyną haluksów jest złe dopasowanie obuwia. Dlatego też haluksy (https://foot-med.pl/oferta/chirurgiczne-leczenie-haluksow/) występują głównie u kobiet, które chodzą często w butach na wysokim obcasie. 

Do grona osób, które są zagrożone ryzykiem haluksów należą osoby, które wykonują swoją pracę na stojąco oraz osoby otyłe. 

Jak leczyć haluksy?

Należy zacząć leczyć haluksy już na samym początku choroby, dzięki temu można zminimalizować tempo pojawiających się zniekształceń oraz deformacji stopy. Jakie są dostępne metody leczenia haluksów?

  •  separatory
  • plastry na haluksy
  • osłony na haluksy
  • wkładki do butów
  • ortezy korekcyjne

Wszystkie produkty medyczne pomocne przy leczeniu haluksów można nabyć w każdej aptece. Haluksom bardzo często towarzyszy ból, wiec bardzo często lekarze zalecają również przyjmowanie środków przeciwbólowych. 

Jeśli chodzi o stopy to sprawdza się stara zasada, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego jeśli się prawidłowo zadba o stopy to można zminimalizować ryzyko pojawienia się haluksów .